Haberler & Etkinlikler

Post with no breadcrumbs

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TUS; Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş ya da yaygın olarak bilinen ismi ile Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen ve ülkemizde gerçekleştirilen en zorlu sınavlardan birisidir.

TUS’ a girebilmeleri için adayların belli koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu sınav esnasında adayların tıp alanındaki temel kavram, kavrama ve bunları uygulama becerileri ölçülmektedir. Sınava giren adayların TUS sonuçları 45 puan ve üstü gelirse tercih hakkı kazanarak; Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma Hastanelerinde ve üniversitelerin tıp fakültelerinde uzmanlık eğitimi almaya başlayabilirler. Peki, TUS’a girmek için hangi şartları sağlamak gerekir? Sınav yılda kaç kez yapılır ve sonuçları ne zaman açıklanır? İşte TUS ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar…

TUS Ne Zaman Yapılır, TUS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Tıpta Uzmanlık Sınavı; ÖSYM tarafından yılda iki kez gerçekleştirilmektedir. 2019 TUS ise Şubat ve Eylül aylarında olmak üzere iki kez gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra sınav Ankara- Çankaya, İstanbul-1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir) ve İzmir-Kuzey (Karşıyaka/Bornova/ Çiğli) olmak üzere üç ilimizde gerçekleştirilmektedir.

TUS Sonuçları ise ÖSYM’nin sınav takviminde belirtilen tarihlerde açıklanması beklenmektedir. Bu anlamda 2019 1. Dönem sınav sonuçları 21 Martta, 2. dönem ise 26 Eylülde açıklanacaktır.

TUS’a Kimler Girebilir?

TUS ile ilgili en sık sorulan sorulardan birisi kimlerin bu sınava girebileceği sorusudur. TUS’a girmek isteyen adaylarda aranan en temel koşul dil yeterliliğidir. Bu nedenle de adayların YDS ya da denk sınavlardan en az 50 puan almış olmaları gerekmektedir. Aksi halde dil puanı düşük olan adaylar TUS’tan yüksek puan alsalar da uzmanlık eğitimi için hak kazanamazlar. Yine tabip, eczacı, veteriner ve kimyager olanların yanında bu alanlarda eğitimlerine devam edenler TUS’a başvuru yapabilir.

Bunların yanı sıra adayların mesleklerini yapmalarına ve uzman olmak istedikleri alanda çalışmalarına engel teşkil edecek bir bedensel ve ruhsal hastalıklarının olmaması gerekir.

TUS’ta Sorular Hangi Derslerden Gelir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda adayların Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi sorularını çözmeleri gerekmektedir. TTBT soru dağılımı; Fizyoloji (10 soru), Histoloji ve Embriyoloji (8 soru), Anatomi ( 14 soru), Tıbbi Mikrobiyoloji (22 soru), Tıbbi Biyokimya (22 soru), Tıbbi Pataloji (22 soru) ve Tıbbi Farmakoloji (22 soru) şeklindedir.

KTBT testi soru dağılımı ise; Dâhiliye Grubu (42 soru), Cerrahi Grubu (36 soru) ve Kadın Hastalıkları ve Doğum (12 soru) şeklindedir.

Tüm bunların yanında TUS sınav süresi her test içi 150’şer dakikadır. TUS sonuçları ile K ve T puan türünden 45 ve üzeri aldığı belirlenen adaylar ise tercihte bulunabilirler.

Bir cevap yazın