Sınava nasıl hazırlanmalı?

Bu kutsal mesleği yapmaya hazırlanan adaylar için sınava hazırlanırken en önemli konu, sadece sınavı geçmek için değil öğrenmek için çalışmak olmalıdır. İyi hazırlanmış bir adayın başarılı olma şansı başarısız olma şansının çok çok üstündedir. Sınava hazırlanırken doğru, etkili ve yeterli çalışmak ve aşırı strese girmemek çok önemli. Pozitif olun. Evet TUS zor bir sınav ve sıkı çalışmak gerek ama unutmayın ara vermeden yapılan çalışmalar veriminizi azaltacaktır. Her 50 dakikada bir 10 dakikalık ara vermek gibi çalışma süreleri hazırlayın. Yeni tanı yöntemlerini takip edin. Bol bol sınav sorusu çözmek ve öğrenilen bilginin tekrar edilmesi de bir başka önemli ipucu.

Sınav sürecinde ise;

Kendinizi TUS sınavına, dikkat ve enerjinizi sınav saati en verimli düzeyde kullanacak şekilde hazırlayın. Verilen tüm süreyi kullanmalısınız. Eğer çok erken bitirdiyseniz sınavda çok hızlı ilerlemişsiniz demektir. Sakin ve kontrollü olmakta fayda var.

Her soruyu ve seçeneği dikkatlice okuyun. Soruların da ipucu içerdiğini unutmayın.

Her soru ile ilgili yönlendirmeleri dikkatle okuyun. Bu sizin hata yapma ihtimalinizi azaltacaktır.

Sıfat ve zarflar sorunun anlamını tamamen değiştirebilir, onlara dikkat edin. Ayrıca tıbbi ön-ek ve son ekler de (örneğin “hipo”, “hiper”, “-ektomi”, “-itis” gibi) bazen sorunun temelidir.

Endişenin güveninizi yok etmesine izin vermeyin. Mümkün olduğu kadar çok çalıştıysanız geçmek için yeterince biliyorsunuz demektir. Öğrendiğiniz her şeyi kullanın.

Endişenizi arttıracak düşüncelerle zihninizi yormayın.

Unutmayın bir şıkkın yanlış olması için, seçeneğin sadece bir bölümünün yanlış olması yeterli iken, doğru olması için seçenek tamamıyla doğru olmalıdır.

Tüm soruyu dikkatle okuyun. Test soruları çeşitli bölümler içerir. Problemi çözmeye başlamadan önce size yardımcı olabilecek anahtar kelimeleri bulmaya konsantre olun. “Her zaman”, “tüm”, “hiçbir zaman”, “çoğunlukla”, “birincil olarak” gibi kelimeler bu noktada önemli rol oynarlar. Hemen hemen tüm sorularda dikkati başka yönlere çeken “her zaman” veya “hiçbir zaman” gibi kelimeler sıklıkla yanlış seçeneklerdedir.

Eğer Tıp fakültesinde okuyorsanız ya da bitirmiş ve uzmanlığınızI seçmek üzere hazırlık yapıyorsanız mutlaka TUS’u duymuşsunuzdur. ‘Tıpta Uzmanlık Sınavı’ ya da yapılan son değişiklikle ‘Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’ olarak bilinen TUS, Tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi için gereken branş seçme sınavıdır. Sınava hazırlık, kimler girebilir, sınav ne zaman yapılıyor gibi sorularınız varsa sizi bu içeriğimizde bilgilendiriyoruz.

Akademik sınavlar arasında en zor sınavlardan biri olan Tıpta Uzmanlık Sınavı, Temel Bilimler ve Klinik Bilimler olmak üzere, sabah ve öğleden sonra yapılan iki oturum şeklinde düzenlenmiştir.

Bilindiği gibi Tıp Fakültesi eğitimini tamamlamış olan herkes Pratisyen Hekim ünvanı alır ve mezun olur. Herhangi bir tıp bölümü için uzmanlık eğitimi almak isteyen doktorlar, uzmanlık sınavını başarıyla geçtikten sonra tercihlerine göre Tıp Fakülteleri, Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri veya Adli Tıp Kurumunda 3 ila 6 yıl arasında değişen sürelerde uzmanlık eğitimi alabilir ve eğitimin sonunda Uzman Doktor olabilirler.

Bir cevap yazın